"Zatím nevíme, jestli je to samička nebo sameček. Každopádně mládě je v péči své mámy a vypadá, že je v pořádku. Samice zůstává s mládětem téměř neustále ve vodě a střeží je. Voda představuje zejména pro mládě bezpečnější prostředí než souš, do vody se většinou i narodí a ve vodě je matka rovněž kojí," uvedla Kalousková.
Připomněla, že chov hrochů má v ostravské zoologické zahradě dlouholetou tradici. Začal na podzim 1967, kdy do zoo dorazila hrošice Róza, která v Ostravě žila 42 let. Uhynula v říjnu 2009. V roce 2005 se stal hroch obojživelný erbovním zvířetem ostravské zoo.
"Významným mezníkem byl pro Ostravu rok 2006, kdy byla Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií pověřena zpracováním a vedením Evropské plemenné knihy hrochů obojživelných. V letošním roce připravila již její sedmé vydání," řekla Kalousková. Doplnila, že počet jedinců ve volné přírodě klesá, stejná situace je i v zoologických zahradách. Hroch obojživelný je tak veden v Červeném seznamu ohrožených druhů.
Rekonstruovaný pavilon Tanganika otevřela zahrada v březnu 2011. Během stavebních úprav pavilonu vybudovaného v 70. letech byla vyměněna střecha, vstupní vrata a značná část obvodového pláště budovy. Renovace tehdy přišla na téměř 37 milionů korun. V zadní části pavilonu mohou lidé vidět také kompletní kostru hrocha. Model v životní velikosti vznikl z kostry první hrošice Rózy a byl doplněn některými uměle vyrobenými díly.
zdroj: ČTK